Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyDzikie Hordy

Drugi dodatek do piątej części serii HoMM przyniósł nam kolejną frakcję, dobrze znaną z poprzednich gier. Tym razem padło na Twierdzę.


Miasto Barbarzyńców zmieniło się nie do poznania. Kamienne domostwa ustąpiły miejsca namiotom, Ogry i Behemoty odeszły w zapomnienie, bohaterowie dosiedli bawołów, a Cyklopy wróciły na pozycję lidera. Przyznać trzeba, że Twierdza w Heroes V prezentuje się rewelacyjnie. Jest całkowicie oryginalna i klimatyczna, zachowując przy tym elementy ze swoich poprzednich odsłon.

W nowym dodatku nie mogło zabraknąć nowej historii. Fabułę Dzikich Hord zaprezentowano w trzech kampaniach składających się z czternastu misji. Dostępny jest również prolog, który zapoznaje nas z ogólną, niezbyt ciekawą sytuacją Orków.

Doczekaliśmy się w końcu! Każda jednostka otrzymała drugie, alternatywne ulepszenie. Takie rozwiązanie zachwyciło wielu fanów serii i z pewnością było przełomowym posunięciem w całej sadze HoMM. Warto zaznaczyć, że nie są to "drugie ulepszenia", "ulepszenia ulepszeń". Otrzymaliśmy do wyboru dwie wersje ulepszenia każdej jednostki. Do Przystani, jako alternatywy, trafili Renegaci ze zmienionymi nazwami. W Heroes 5 mamy do dyspozycji niemal 180 stworzeń! Przyczyniło się to znacznie do urozmaicenia rozgrywki.

Orkowie źle czuliby się na cudzym terenie, więc dodano im własny o nazwie Tajga
Muzyka to bardzo istotny element gry. Ten dodatek przyniósł zmiany także w tej dziedzinie. Otrzymaliśmy nowe tematy muzyczne bohaterów z kampanii, samych kampanii, menu głównego i jeszcze kilka na pole bitwy. Wszystkie muzyczne nowości znajdziecie w folderze z grą, w katalogu "music/a2".
`A propos Tajgi. Oto utwór muzyczny towarzyszący nam podczas przemierzania nowego terenu:

Przeprowadzono małe przemeblowanie w Szkołach Magii, teraz każda ze Szkół posiada 12 zaklęć. Ściana Ognia została przeniesiona z 4. poziomu Magii Przywołania na 3. poziom Magii Zniszczenia.

Orkowie nie chcieli być gorsi od Krasnoludów, więc otrzymali swoje własne, nieznane nikomu innemu, zdolności. Podczas bitwy prowadzący swe wojska Barbarzyńcy mogą używać Okrzyków Bojowych, które usprawniają działanie ich armii.
Warto dodać, że nie są to typowe zaklęcia, ponieważ Orkowie stronią od używania Magii. Okrzyki Bojowe są alternatywą dla czterech podstawowych szkół Magii.

Nowości to jedno. Oprócz tego podrasowano delikatnie kilka elementów, które już były w grze. Na przykład ulepszone wersje Chłopów też mają zdolność Podatnik, a sam Chłop kosztuje teraz mniej. Władcy Burz z Fortecy stali się alternatywnym ulepszeniem i dostali nowy model, natomiast stary został Władcą Płomieni. Zdolność Impregnowana Strzała nie zabiera już Łowcy Ruchu. Być może to złudzenie, ale wydaje mi się też, że trawa ma nieco inny kolor :P.

Dodano nowych bohaterów, również w kampaniach, z nowymi modelami i specjalizacjami.

Przebudowano Skillwheel, teraz każdy bohater ma dostęp do prawie wszystkich umiejętności (choć wymagania nadal są różne). O wiele łatwiej zdobyć zdolność ultymatywną.

Oto osiem nowych artefaktów rodem z Dzikich Hord:

Pierścień Pokrewieństwa MaszynPierścień OdwołaniaKsięga MocyRóg ObfitościMaska Zmiennokształtnego
Drzewny KołczanKorona Dowódcy Ostrze Równowagi

Niektóre przedmioty można łączyć w zestawy, które dają dodatkowe bonusy, a jeśli taki zestaw jest dzierżony przez bohatera odpowiedniej frakcji, to daje jeszcze więcej premii.

Jeśli znudziły się Wam mapy z podstawowej wersji gry i pierwszego dodatku, to znajdziecie coś dla siebie w Dzikich Hordach. Dodano 5 nowych map dla jednego gracza (choć nie ma już dostępu do map z podstawki i Kuźni Przeznaczenia), a także 10 nowych map dla wielu graczy (z dostępem do map z podstawki i Kuźni)

Usprawniono również wyświetlanie gry w wysokich rozdzielczościach (wersja 3.1).

Ważne jest, że ten dodatek jest w pełni samodzielny. Nie wymaga posiadania podstawowej części gry.

Ogólnie rzecz biorąc, Dzikie Hordy prezentują się rewelacyjnie. Kolejna klimatyczna frakcja wraz z solidną garścią nowości i innowacji przyciągnęła nową rzeszę fanów. Drugi dodatek bije na głowę Kuźnię Przeznaczenia, która znacząco straciła na znaczeniu, ponieważ w Dzikich Hordach dostępna jest frakcja Krasnoludów oraz innowacje z Kuźni Przeznaczenia.
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Heroes V". Redakcja, kontakt