Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Widmowe Zastępy

Ashańscy Nekromanci nie są zbyt kreatywni. Praktycznie przekopiowali trupią gwardię z Heroes III. Nie pokusili się nawet o to, by zamienić jednostki miejscami. Zmiana jest tylko jedna. Uwielbieni przez fanów Czarni Rycerze zostali zastąpieni samą Śmiercią.


Poziom 1
Szkielet
UlepszenieKościany Łucznik
Alternatywne Ulepszenie dodane w "Dzikich Hordach"Kościany Wojownik

Atak1
Obrona2
Zadawane Obrażenia1-1
Punkty Życia4
Prędkość5
Inicjatywa10
Przyrost20
Nagroda za zabicie5

Atak1
Obrona2
Zadawane Obrażenia1-2
Punkty Życia5
Prędkość4
Inicjatywa10
Przyrost20
Nagroda za zabicie10

Atak2
Obrona6
Zadawane Obrażenia1-3
Punkty Życia5
Prędkość5
Inicjatywa10
Przyrost20
Nagroda za zabicie10
Koszt: 19 ZłotoKoszt: 30 ZłotoKoszt: 30 Złoto
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.StrzelecJednostka może zadawać obrażenia na odległość. Jeśli dystans jest dłuższy niż połowa pola walki, liczba zadawanych ran zostaje zmniejszona o 50%. Strzelec nie może atakować na odległość, jeśli zostanie zablokowany przez wrogi oddział.

Zasięg - ŚredniStrzałów - 8
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Wielka tarczaStworzenie otrzymuje tylko 50% ran, jeśli jest atakowane z dystansu bez użycia magii.UderzeniePrzy każdym uderzeniu, jednostka ma szanse ogłuszyć przeciwnika, który nie wykona kontrataku i straci inicjatywę.Osłona tarcząWszystkie sojusznicze oddziały znajdujące się na przyległych polach otrzymują tylko 50% obrażeń od strzałów niebazujących na magii.Odporność na MagięStworzenie jest odporne w 25% na działanie wszelkiej magii (w tym zaklęć sojuszników).
Nekromanci przesadzili z podnoszeniem wieku emerytalnego. W Heresh nawet śmierć nie gwarantuje spokoju. Szkielety są solidną jednostką pierwszego poziomu. Możemy na nich polegać. W oczekiwaniu na Lisze trzeba się uzbroić w Kościanych Łuczników. Później warto zamienić ich na Wojowników, którzy będą osłaniać głównych strzelców.

Poziom 2
Ożywieniec
UlepszenieZombie
Alternatywne Ulepszenie dodane w "Dzikich Hordach"Gnijący Zombie

Atak1
Obrona2
Zadawane Obrażenia1-2
Punkty Życia17
Prędkość4
Inicjatywa6
Przyrost15
Nagroda za zabicie10

Atak2
Obrona3
Zadawane Obrażenia1-2
Punkty Życia17
Prędkość4
Inicjatywa7
Przyrost15
Nagroda za zabicie15

Atak2
Obrona3
Zadawane Obrażenia1-3
Punkty Życia19
Prędkość4
Inicjatywa7
Przyrost15
Nagroda za zabicie15
Koszt: 40 ZłotoKoszt: 60 ZłotoKoszt: 60 Złoto
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.SzałAtak istoty zwiększa się, ilekroć ginie sojuszniczy oddział (oprócz tych, które zostały wskrzeszone lub przywołane.)NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.SzałAtak istoty zwiększa się, ilekroć ginie sojuszniczy oddział (oprócz tych, które zostały wskrzeszone lub przywołane.)Osłabiający ciosPrzy każdym udanym ataku - Atak i Obrona celu są redukowane o 2 (do wartości nie mniejszej niż zero).NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.SzałAtak istoty zwiększa się, ilekroć ginie sojuszniczy oddział (oprócz tych, które zostały wskrzeszone lub przywołane.)Aura osłabieniaTa istota zmniejsza Atak wszystkich swoich sąsiadów o 3, Obronę o 2, a Morale o 1, bez względu na przynależność jednostek. Nieumarli są odporni na ten efekt.
Dopiero w trójwymiarze widać jak przerażająco odrażające są te stworzenia. Ulepszenia cuchną tak straszliwie, że nawet mucha nie siada. Ich zastosowanie taktyczne jest znikome. W pierwszych tygodniach, podzielone na małe oddziały, mogą chronić strzelców. Później przestają mieć znaczenie. Zanim doczłapią się do wroga mijają wieki. Gdy w końcu uda im się dotrzeć na miejsce, okazuje się, że nie są w stanie nic wskórać. Zdolność Zombie ma więcej sensu i przynosi więcej korzyści.

Poziom 3
Duch
UlepszenieWidmo
Alternatywne Ulepszenie dodane w "Dzikich Hordach"Poltergeist

Atak5
Obrona4
Zadawane Obrażenia2-4
Punkty Życia16
Prędkość5
Inicjatywa10
Przyrost9
Nagroda za zabicie20

Atak5
Obrona4
Zadawane Obrażenia4-6
Punkty Życia19
Prędkość5
Inicjatywa10
Przyrost9
Nagroda za zabicie31

Atak6
Obrona5
Zadawane Obrażenia4-6
Punkty Życia20
Prędkość6
Inicjatywa9
Przyrost9
Nagroda za zabicie31
Koszt: 100 ZłotoKoszt: 140 ZłotoKoszt: 140 Złoto
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.NiematerialnośćTo stworzenia nie jest materialne, każdy niemagiczny atak ma zatem tylko 50% szans na powodzenie.LatanieJednostka ta może poruszać się ponad przeszkodami.NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.NiematerialnośćTo stworzenia nie jest materialne, każdy niemagiczny atak ma zatem tylko 50% szans na powodzenie.LatanieJednostka ta może poruszać się ponad przeszkodami.Wyssanie manyTo stworzenie może wyssać manę z jednostek, które atakuje i dzięki temu odzyskać siły, a nawet wskrzesić część własnych zabitych.NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.NiematerialnośćTo stworzenia nie jest materialne, każdy niemagiczny atak ma zatem tylko 50% szans na powodzenie.LatanieJednostka ta może poruszać się ponad przeszkodami.Kradzież amunicjiRaz na walkę ta istota może ukraść przeciwnikom trochę amunicji z zapasów, jeśli znajdują się w jej zasięgu ruchu.
W Heresh furorę zrobił zespół "Ich Troje". Grupa postanowiła zostać tam dopóki nie nauczy się śpiewać... To jednostka stworzona do przyjmowania na siebie kontrataków. Dzięki swojej zdolności mogą uniknąć wielu z nich (a komputer podejrzanie częściej - dop. Dark). Widmo potrafi bardziej dać się we znaki niż Poltergeist. Utrata many jest bardziej dotkliwa niż postradanie amunicji. Kradzież amunicji nie ma większego sensu jeśli przeciwnik posiada Wóz z Amunicją.

Poziom 4
Wampir
UlepszenieWampirzy Lord
Alternatywne Ulepszenie dodane w "Dzikich Hordach"Książę Wampirów

Atak6
Obrona6
Zadawane Obrażenia6-8
Punkty Życia30
Prędkość6
Inicjatywa11
Przyrost5
Nagroda za zabicie38

Atak9
Obrona9
Zadawane Obrażenia7-11
Punkty Życia35
Prędkość7
Inicjatywa11
Przyrost5
Nagroda za zabicie60

Atak9
Obrona9
Zadawane Obrażenia5-13
Punkty Życia40
Prędkość8
Inicjatywa11
Przyrost5
Nagroda za zabicie62
Koszt: 250 ZłotoKoszt: 380 ZłotoKoszt: 380 Złoto
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Brak kontratakuWróg zaatakowany przez to stworzenie nigdy nie kontratakuje.Wyssanie życiaTo stworzenie może wyssać zdrowie z żywych jednostek, które atakuje i dzięki temu odzyskać siły, a nawet wskrzesić część poległych jednostek.NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Brak kontratakuWróg zaatakowany przez to stworzenie nigdy nie kontratakuje.Wyssanie życiaTo stworzenie może wyssać zdrowie z żywych jednostek, które atakuje i dzięki temu odzyskać siły, a nawet wskrzesić część poległych jednostek.LatanieJednostka ta może poruszać się ponad przeszkodami.NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Wyssanie życiaTo stworzenie może wyssać zdrowie z żywych jednostek, które atakuje i dzięki temu odzyskać siły, a nawet wskrzesić część poległych jednostek.LatanieJednostka ta może poruszać się ponad przeszkodami.TorporTa istota ma szansę uśpić wroga swoim atakiem. Śpiący wróg nie jest w stanie ruszać się ani atakować póki się nie przebudzi. Ponadto, otrzymuje maksymalne obrażenia od ataku wszystkich wampirów i nie może kontratakować, kiedy się obudzi. Ta zdolność nie zadziała na nieumarłych, jednostki mechaniczne i żywiołaki.
Bardzo silna jednostka. Wampirzy Lord z Brakiem Kontrataku i regeneracją punktów życia może stanąć w szranki nawet z wyższymi poziomami. Z kolei Książę Wampirów potrafi unieruchomić przeciwnika na dwie tury! Wyłączenie z rozgrywki kluczowych jednostek może zaważyć o losie bitwy. Warto zastanowić się, czy nie będzie to bardziej korzystne od Braku Kontrataku.

Poziom 5
Lisz
UlepszenieArcylisz
Alternatywne Ulepszenie dodane w "Dzikich Hordach"Liszmistrz

Atak15
Obrona15
Zadawane Obrażenia12-17
Punkty Życia50
Prędkość3
Inicjatywa10
Przyrost3
Nagroda za zabicie70

Atak19
Obrona19
Zadawane Obrażenia17-20
Punkty Życia55
Prędkość3
Inicjatywa10
Przyrost3
Nagroda za zabicie100

Atak21
Obrona19
Zadawane Obrażenia17-21
Punkty Życia55
Prędkość4
Inicjatywa10
Przyrost3
Nagroda za zabicie101
Koszt: 620 ZłotoKoszt: 850 ZłotoKoszt: 850 Złoto
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiStrzelecJednostka może zadawać obrażenia na odległość. Jeśli dystans jest dłuższy niż połowa pola walki, liczba zadawanych ran zostaje zmniejszona o 50%. Strzelec nie może atakować na odległość, jeśli zostanie zablokowany przez wrogi oddział.

Zasięg - ŚredniStrzałów - 5
Obłok śmierciAtakując z dystansu istota zadaje obrażenia nie tylko wybranej jednostce, ale również wszystkim żywym stworzeniom, które znajdują się w zasięgu Obłoku Śmierci (3 x 3 pola). Główny cel otrzymuje normalną ilość obrażeń, a pozostałe jednostki znajdujące sie dookoła celu, nie będące nieumarłymi, otrzymują połowę tych obrażeń.
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiStrzelecJednostka może zadawać obrażenia na odległość. Jeśli dystans jest dłuższy niż połowa pola walki, liczba zadawanych ran zostaje zmniejszona o 50%. Strzelec nie może atakować na odległość, jeśli zostanie zablokowany przez wrogi oddział.

Zasięg - Średni Strzałów - 6
Obłok śmierciAtakując z dystansu istota zadaje obrażenia nie tylko wybranej jednostce, ale również wszystkim żywym stworzeniom, które znajdują się w zasięgu Obłoku Śmierci (3 x 3 pola). Główny cel otrzymuje normalną ilość obrażeń, a pozostałe jednostki znajdujące sie dookoła celu, nie będące nieumarłymi, otrzymują połowę tych obrażeń.Rzucająca czaryJednostka ta może korzystać z ograniczonego zbioru zaklęć. Punkty many na początku każdej bitwy posiadają tą samą wartość. Moc zaklęć zależy od liczby jednostek.Mana 16

Zaklęcia: Cierpienie, Rozkład, Osłabienie
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiStrzelecJednostka może zadawać obrażenia na odległość. Jeśli dystans jest dłuższy niż połowa pola walki, liczba zadawanych ran zostaje zmniejszona o 50%. Strzelec nie może atakować na odległość, jeśli zostanie zablokowany przez wrogi oddział.

Zasięg - Średni Strzałów - 5
Rzucająca czaryJednostka ta może korzystać z ograniczonego zbioru zaklęć. Punkty many na początku każdej bitwy posiadają tą samą wartość. Moc zaklęć zależy od liczby jednostek.Mana 19

Zaklęcia: Cierpienie, Wskrześ Umarłych
Dostali do przeczytania tak grubą lekturę, że nie starczyło im życia by się z nią uporać. Bardzo przydatni na polu bitwy, zwłaszcza ulepszenia, które mają ze sobą nieco więcej many. Liszmistrze, dzięki Wskrzeszeniu, całkowicie wygrywają rywalizację. W wyposażeniu Arcyliszy znajduje się jedynie Obłok Śmierci, który nie daje tylu korzyści co powrót do nieżycia.

Poziom 6
Upiór
UlepszenieKostucha
Alternatywne Ulepszenie dodane w "Dzikich Hordach"Banshee

Atak24
Obrona22
Zadawane Obrażenia21-25
Punkty Życia95
Prędkość6
Inicjatywa11
Przyrost2
Nagroda za zabicie120

Atak26
Obrona24
Zadawane Obrażenia25-30
Punkty Życia100
Prędkość6
Inicjatywa11
Przyrost2
Nagroda za zabicie155

Atak23
Obrona23
Zadawane Obrażenia22-27
Punkty Życia110
Prędkość6
Inicjatywa11
Przyrost2
Nagroda za zabicie156
Koszt: 1400 ZłotoKoszt: 1700 ZłotoKoszt: Złoto
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiNieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiSzkodliwy dotykKiedy ta jednostka atakuje, zawsze zabija jedno stworzenie w oddziale przeciwnika. Niweczy też pozytywne skutki zaklęć, które działają w danym momencie na jednostkę.NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiŚmiertelne zawodzenieTa istota może zadać obrażenia każdej żywej istocie w zasięgu trzech pól. Ilość obrażeń zależy od Morale konkretnego wroga i jego odległości od tej istoty.
Coś nawiało z Azkabanu. Zawsze należny mieć przy sobie tabliczkę czekolady, właśnie na takie okazje. Godnie zastępują Czarnych Rycerzy, którzy byli wizytówką Nekropolii. To kolejna solidna jednostka w tym sztywnym zestawieniu. Kostucha wydaje się bezkonkurencyjna. Jedna Kostucha zabija jednego Cykolopa. 4 x 1 Kostucha, zabija cztery Cyklopy.

Poziom 7
Kościany Smok
UlepszenieSmok Widmowy
Alternatywne Ulepszenie dodane w "Dzikich Hordach"Upiorny Smok

Atak27
Obrona28
Zadawane Obrażenia15-30
Punkty Życia150
Prędkość6
Inicjatywa11
Przyrost1
Nagroda za zabicie166

Atak30
Obrona28
Zadawane Obrażenia25-35
Punkty Życia160
Prędkość7
Inicjatywa11
Przyrost1
Nagroda za zabicie220

Atak31
Obrona27
Zadawane Obrażenia27-36
Punkty Życia150
Prędkość7
Inicjatywa11
Przyrost1
Nagroda za zabicie221
Koszt: 1 Rtęć 1600 ZłotoKoszt: 2 Rtęć 1900 ZłotoKoszt: 2 Rtęć 1900 Złoto
NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiLatanieJednostka ta może poruszać się ponad przeszkodami.NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiLatanieJednostka ta może poruszać się ponad przeszkodami.Atak klątwąW czasie ataku na wybrany oddział zostaje nałożona na niego klątwa zmniejszająca liczbę ran, jakie on sam może zadać. Przy każdym kolejnym ataku klątwa zostaje odnowiona. Klątwa rzucana jest na poziomie Zaawansowanym.Groza śmierciTa istota zmniejsza Morale wszystkich oddziałów wroga o 1.NieumarłyTo stworzenie nie jest istotą żywą (jak wszystkie stworzenia Nekropolis), jego morale jest zawsze neutralne. Nie podlega działaniu magii opartej na truciźnie, oślepianiu i kontroli umysłu.Duża istotaTo stworzenie zajmuje cztery kwadraty na polu walkiLatanieJednostka ta może poruszać się ponad przeszkodami.Uderzenie smutkuKiedy ta istota zaatakuje wroga, automatycznie rzuca na niego czar Smutek (na poziomie Eksperckim).
Można było pokusić się o coś ciekawszego niż zwykły Smoczy Szkielet. Jest nieco bardziej wytrzymały od pobratymców z Heroes III, jednak do najlepszych nadal dużo mu brakuje. Bohater jest w stanie rzucić grupowe Osłabienie, a Smutku nie. Dlatego należałoby wybrać Upiornego Smoka, dodatkowo ma lepsze statystyki.
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Heroes V". Redakcja, kontakt